تماس با ما

تماس با ما

درصورتیکه درباره محصولات ما سوالی دارید، یا می‌خواهید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید، ما اینجا هستیم تا پاسخگوی شما باشیم.

cr@respect-foods.com
+98902 282 81414

واحد 6، خیابان صنعت، شهرک صنعتی دوم، بجنورد، ایران

مراکز فروش
ژانویه 28, 2024

آیاگوشت گیاهی سالم است؟

گوشت گیاهی طوفانی در دنیای غذای سالم به راه انداخته است. چیزی که زمانی برای سوسیس‌های لاستیکی بر پایه سویا و ناگت‌های مرغ تقلبی جویدنی در نظر گرفته می‌شد، اکنون دسته‌ای است که غذاهایی با طعم بسیار چشمگیر ارائه می‌دهد. اما آیا گوشت گیاهی سالم است یا صرفاً یک روند غذایی است که سالم به نظر می رسد اما در واقع واقعاً برای سلامت کلی ما مفید نیست؟

گوشت گیاهی چیست؟

محصولات گوشتی مانند گوشت گاو، بیکن و سوسیس از منابع حیوانی مانند خوک (گوشت خوک)، گاو (گوشت گاو) و مرغ تهیه می شوند. از سوی دیگر، گوشت های گیاهی ممکن است شبیه گوشت های مورد علاقه شما به نظر برسد و طعمی داشته باشد، اما از انواع مواد بدون گوشت مانند سویا، نخود، گلوتن گندم، حبوبات یا حتی جک فروت ساخته شده است. علاوه بر این، گوشت‌های گیاهی می‌توانند شامل نمک اضافه، رنگ‌های مصنوعی، طعم‌دهنده و مواد کمکی پردازشی برای ایجاد جذابیت حسی «شبیه گوشت»، بر اساس مقاله‌ای که در سال 2021 در Nutrients منتشر شد، باشد. بنابراین، بیکن گیاهی، کوفته و سایر گوشت‌های گیاهی طعم، بافت و ظاهری مشابه نسخه گوشتی سنتی را به شما می‌دهند، اما بدون محتوای حیوانی. در حالی که درصد زیادی از مردم به خاطر رفاه حیوانات یا دلایل محیطی مصرف گوشت‌های گیاهی را انتخاب می‌کنند، بسیاری از مردم این منابع پروتئینی را انتخاب می‌کنند زیرا معتقدند سالم‌تر از خوردن یک تکه مرغ، استیک یا گوشت‌های دیگر است. صرف نظر از انگیزه افراد برای خوردن این جایگزین های گوشت، واضح است که این روند به این زودی ها از بین نمی رود، با وجود اینکه بازارهای گوشت گیاهی رشد قابل توجهی را تجربه کرده اند.

اگر به شما توصیه شده است که مصرف گوشت های فرآوری شده، گوشت قرمز یا هر محصول حیوانی را محدود کنید، به نظر می رسد که گوشت های گیاهی راه حلی طبیعی است که به افراد اجازه می دهد از غذاهای مورد علاقه خود لذت ببرند و در عین حال توصیه های بهداشتی خود را رعایت کنند. با این حال، به گفته برخی از کارشناسان، تکیه بر بیکن گیاهی، سوسیس و سایر جایگزین های گوشتی که به شدت فرآوری شده اند ممکن است بیش از حدی که حقیقت داشته باشد درست به نظر برسد و ممکن است راه حلی برای سلامتی ای نباشد که ما هوس کرده ایم.

فواید خوردن پروتئین های گیاهی برای سلامتی

گوشت بدون چربی می تواند بخشی سالم از یک رژیم غذایی کلی باشد. و با توجه به دستورالعمل های غذایی برای آمریکایی ها، بزرگسالانی که از یک رژیم غذایی 2000 کالری پیروی می کنند، اگر از رژیم گیاهخواری یا وگان پیروی نمی کنند، باید هر هفته 26 اونس از این گروه غذایی (گوشت، مرغ، تخم مرغ) مصرف کنند. در مقاله‌ای در سال 2018، در حالی که خوردن مقادیر توصیه‌شده گوشت می‌تواند به افراد کمک کند از کمبودهای تغذیه‌ای دوری کنند و بدن خود را با پروتئین زیست‌دردسترس تأمین کنند، مصرف بیش از حد گوشت به صورت مداوم می‌تواند فرد را در معرض ابتلا به برخی بیماری‌های مزمن، از جمله بیماری‌های قلبی عروقی و دیابت نوع 2 قرار دهد. منتشر شده در Scientific and Technical Review.

اطلاعات منتشر شده در سال 2018 در Public Health Nutrition فواید بالقوه ای را برای خوردن کمتر گوشت و جایگزینی آن با منابع پروتئینی ساده گیاهی مانند حبوبات و توفو نشان می دهد، با شواهدی که نشان می دهد این عمل ساده می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، دیابت و سرطان های خاص در افراد را کاهش دهد. و اگرچه، به طور شهودی، به نظر می رسد که خوردن فرآورده های گوشتی گیاهی در هنگام جایگزینی محصولات گوشتی فواید مشابهی را ارائه می دهد، برخی داده ها نشان می دهد که همیشه اینطور نیست.

آیا محصولات گوشتی گیاهی سالم هستند؟

هیچ چیز مانند گاز گرفتن یک ساندویچ تازه یا یک هات داگ آبدار در یک آشپزی تابستانی نیست. اما از آنجایی که خوردن بیش از حد گوشت، به ویژه گوشت های فرآوری شده، با پیامدهای سلامتی نامطلوب مرتبط است، منطقی است که چرا افراد ممکن است بخواهند غذاهای جایگزینی پیدا کنند که بتواند همان رضایت را از خوردن این غذاهای کلاسیک بدون خطر ایجاد کند.

به همین دلیل، بیکن گیاهی، سوسیس، همبرگر، هات داگ، کوفته و تعداد زیادی از غذاهای دلخواه بر پایه گوشت ساخته شده به شکل گیاهی ساخته شده است. و از آنجایی که اصطلاح گیاهی در این موارد گنجانده شده است، بسیاری از مردم تصور می کنند که آنها گزینه های سالمی هستند، به طوری که برخی از کارشناسان می گویند که ادعاهای رفاه حیوانات به عنوان سلامتی تعبیر می شود.

طبق مطالعه‌ای که در سال 2021 در Nutrients منتشر شد، قبل از اینکه جایگزین‌های گوشتی گیاهی در دسترس باشد، کسانی که گوشت کمتری مصرف می‌کردند و پروتئین‌های گیاهی بیشتری را انتخاب می‌کردند، به غذاهای تک‌جزئی مانند توفو، عدس و آجیل و … ظروف تهیه شده با حداقل روغن و نمک تهیه می شدند. در مقابل، سوسیس‌های گیاهی، همبرگرها و ناگت‌ها بیشتر سرخ می‌شوند، با نمک و «مواد پرکننده» درست می‌شوند که فواید تغذیه‌ای ندارند و اغلب با کناره‌ها و چاشنی‌های کم‌مغذی مصرف می‌شوند. داده های این مقاله نشان می دهد که استفاده منظم از این گوشت های گیاهی فوق فرآوری شده می تواند به طور بالقوه منجر به دریافت کالری، چربی و نمک بیشتر شود.

در واقع، طبق نتایج مطالعه سال 2021 که مصرف مواد مغذی را در افرادی که از رژیم غذایی همه چیزخوار (گوشت خوار) سنتی پیروی می کردند، رژیم های غذایی انعطاف پذیر/گیاه خواری که شامل پروتئین های گیاهی سنتی مانند لوبیا و آجیل و رژیم های انعطاف پذیر/گیاه خواری بودند، مقایسه کرد. که شامل جایگزین‌های گوشت گیاهی مانند بیکن بدون گوشت می‌شود، محققان تفاوت‌های قابل توجهی را در میان افرادی که این اقلام جدید گوشتی گیاهی را وارد کرده بودند، پیدا کردند. به طور خاص، آنها دریافتند کسانی که گوشت های گیاهی مصرف می کنند کمتر از نیاز روزانه به کلسیم، پتاسیم، منیزیم، روی و ویتامین B12 دریافت کرده اند. به علاوه، کسانی که این غذاها را می‌خورند از مقادیر مرجع برای قند، چربی اشباع و شکر فراتر رفته‌اند. این گروه نسبت به گوشت خواران فیبر بیشتری مصرف کردند.

برخلاف کسانی که رژیم غذایی جایگزین گوشت با گوشت های گیاهی را دنبال می کنند، کسانی که گوشت را با منابع پروتئینی گیاهی مانند لوبیا، حبوبات و آجیل جایگزین کردند، تمام نیازهای روزانه ریزمغذی ها را برآورده کردند. بنابراین، در حالی که دریافت پروتئین در بین تمام گروه های رژیم غذایی مشابه بود، دریافت سایر مواد مغذی متفاوت بود، و نتایج در نهایت نشان نداد کسانی که گوشت های گیاهی را انتخاب کردند، مزیت سلامتی عمده ای را مشاهده کردند. اگرچه کاهش مصرف گوشت و خوردن پروتئین‌های گیاهی بیشتر فواید سلامتی شناخته شده‌ای دارد، اما در حال حاضر مشخص نیست که آیا این مزایا زمانی که مردم جایگزین‌های گوشت گیاهی را انتخاب می‌کنند ادامه پیدا کند یا خیر. بسیاری از محصولات گوشتی گیاهی جدیدتر از نظر کالری و پروتئین مشابه منابع پروتئینی حیوانی هستند. با این حال، به طور بالقوه می توانند کلسیم، پتاسیم، منیزیم، روی و ویتامین B12 کمتری داشته باشند، در حالی که پس از آماده شدن، سدیم و چربی بیشتری دارند، که باعث می شود این غذاها همیشه جایگزین سالم تری در دراز مدت نباشند. اگر به طور معمول مصرف شود، تکیه بر این غذاها می تواند کمبودهای تغذیه ای را برای مصرف کنندگان ایجاد کند.

اگر از جایگزین های گوشت گیاهی لذت می برید و می خواهید آنها را در رژیم غذایی خود بگنجانید، در اینجا نکاتی وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

از گوشت های گیاهی به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی متعادل که شامل سایر منابع پروتئینی مانند حبوبات، آجیل و دانه ها است، لذت ببرید.

اگر از سایر منابع پروتئینی خودداری می کنید، مکمل مواد مغذی کلیدی مانند ویتامین B12 را در نظر بگیرید.

گوشت های گیاهی را انتخاب کنید که چربی اشباع و سدیم کمی دارند.

گوشت های گیاهی را با غذاها و نوشیدنی های سالم مانند غلات کامل و سبزیجات مصرف کنید.

گوشت‌های گیاهی می‌توانند بخش سالمی از یک رژیم غذایی متعادل باشند، اگر از آن‌ها به روش درست لذت ببرید. مصرف گوشت‌های گیاهی در حد اعتدال همراه با میوه‌ها، سبزیجات و سایر غذاهای غنی از مواد مغذی می‌تواند به شدت از سلامت شما حمایت کند. اما فقط خوردن بیکن گیاهی، سوسیس و هات داگ به عنوان منبع پروتئین و پرهیز از انتخاب‌هایی مانند حبوبات، دانه‌ها، آجیل و غلات کامل راهی نیست که از نتایج سلامتی که می‌خواهید ببینید، پشتیبانی کند.